Karty tarota. Jak wróżyć, jak działają i wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Karty tarota. Jak wróżyć, jak działają i wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Karty tarota używa się od setek lat, a ich popularność nie maleje także w dzisiejszych czasach. Z ich pomocą możemy wyjaśnić zagadki przeszłości, ocenić teraźniejszość oraz przewidzieć przyszłość. Odczytywanie oraz łączenie poszczególnych kart nie jest jednak tak proste jak się wydaje.

Spis treści:

 1. Czym jest talia tarota?
 2. Pierwsza talia kart
 3. Jak wróżyć z kart tarota?
 4. Co jeszcze warto wiedzieć?

 

Czym jest talia tarota?

Pojedyncza talia składa się z 78 kart, które dzielimy na wielkie arkana i małe arkana. Te pierwsze numerujemy od 0 do 21 i są to tzw. karty atutowe, przewodnie (jest ich więc 22). Do małych arkan należy 56 kart podzielonych na 4 kolory – każdy obejmuje 14 kart, w tym także dworskich. 

Choć istnieje wiele wersji graficznych kart, tarot od wieków bazuje na uniwersalnych symbolach. Różni się jedynie metoda ich przedstawiania. 

 

Pierwsza talia kart

Jeśli interesujemy się ezoteryką i tarotem w końcu przyjdzie czas na kupno pierwszej talii. Wybór nie może być przypadkowy. Uważa się, że powinniśmy czuć z talią duchowe powiązanie. W praktyce oznacza to tyle, że dokonując przeglądu różnych talii powinniśmy kupić tę, która w pierwszej kolejności zwróciła naszą uwagę i wywołała jakiekolwiek emocje, np. ekscytację, radość czy nostalgię. Mówi się, aby nie kupować talii używanej, ponieważ jest ona przesiąknięta energią poprzedniego właściciela. Pamiętajmy, że to nasza intuicja jest najlepszym kryterium wyboru. 

 

Jak wróżyć z kart tarota?

Odpowiednia interpretacja kart tarota pozwala zrozumieć istniejące sytuacje oraz przedstawić problem w zupełnie innym świetle. Karty mogą opisywać ludzi, uczucia, wydarzenia oraz perspektywy. Przed rozpoczęciem wróżenia należy zadbać o atmosferę – nie może być w nas złości, żalu czy gniewu. Zgodnie z zasadami ezoteryki talię należy dobrze przetasować, a następnie wyjąć kilka losowych kart lewą ręką. Znajduje się ona bliżej serca niż ręka prawa.

 

Jeszcze przed rozpoczęciem tasowania należy postawić nurtujące nas pytania. Za pomocą kart można uzyskać odpowiedź na każde z nich. Nie zaczynajmy ich jednak od pytajnika “czy” – karty nie podejmują za nas decyzji, to my musimy się tym zająć. Pytania nie mogą być również zbyt ogólne. Przykładowo, pytanie brzmiące: “czy on mnie kocha” lepiej przekształcić na “co on do mnie czuje, co mu się we mnie podoba”. Podsumowując, za pomocą kart możemy dowiedzieć się m.in.:

 • co stanowi przyczynę naszych niepowodzeń miłosnych, zawodowych czy finansowych,
 • co jest naszym największym lękiem uniemożliwiającym czerpanie radości z życia,
 • kiedy nastąpi zmiana pracy i czym będzie ona indukowana,
 • jakie relacje łączą nas z partnerem, czy związek jest przyszłościowy,
 • jaki mamy charakter i co warto w sobie zmienić.

 

Możemy pytać o wszystkie aspekty życia – zdrowie, pieniądze, pracę, miłość itd. Osoba początkująca nie powinna wyjmować więcej niż 3 karty z talii, co znacznie ułatwi odczytanie symboli. Często proste rozkłady dostarczają wystarczających informacji do rzetelnego odpowiedzenia na postawione pytanie i nawet doświadczone osoby preferują odczyt z 1-3 kart. 

 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Do podstawowych zasad wróżenia z kart tarota zaliczamy:

 • unikanie zadawania tych samych pytań – nawet, jeśli odpowiedź nie była dla nas satysfakcjonująca,
 • odczytywanie kart kierując się intuicją – osoby początkujące mogą posiłkować się licznymi poradnikami, jednak to intuicja powinna stanowić podstawę,
 • dokładne sformułowanie pytania, unikając jednak zawiłości,
 • unikanie zadawania pytań w momencie, gdy karty zostały wylosowane,
 • nienadużywanie kart.

 

Czy talia tarota zawsze przewidzi przyszłość? Czy powinniśmy bezwzględnie dostosowywać się do jej odpowiedzi? Wróżąc samemu sobie często nie zachowujemy odpowiedniego dystansu i podchodzimy do czynności emocjonalnie. Dlatego wróżenie jest wówczas dużo trudniejsze. Pamiętajmy, że tarot nakierowuje nas na szukanie lepszych rozwiązań i wspomaga poznanie samego siebie. Dzięki temu możemy wpływać na naszą przyszłość i zmieniać ją. Zawsze zachowujmy jasność umysłu i racjonalne myślenie. Odpowiednio użytkowana talia będzie naszym dużym sprzymierzeńcem. 

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


You've just added this product to the cart:

Wybierz walutę
PLN Złoty polski
EUR Euro