Jak palić kadzidła patyczki? To musisz wiedzieć o kadzidłach!

Jak palić kadzidła patyczki? To musisz wiedzieć o kadzidłach!

Kadzidełka zapachowe cieszą się ogromną popularnością – sięgamy po nie codziennym życiu w momencie stresu, podczas medytacji, chcąc poprawić sobie nastrój lub pozbyć się złej energii. Często pierwszym wyborem jest biała szałwia, mirra, jałowiec czy drzewo sandałowe, choć na rynku spotkać można różne mieszanki kadzideł. Olejki eteryczne nadają im piękny zapach. Tutaj należy uważać, aby wybierać jedynie kadzidła naturalne, a nie te chemicznie perfumowane. Są one idealnym rozwiązaniem dla każdego domu.

 

 

Jak palić kadzidła patyczki?

Istnieje kilka zasad palenia kadzideł, w zależności od ich rodzaju. Te w formie patyczków należy umieścić najpierw na specjalnej podstawce z dziurką. Jest z jednej strony nieco wygięta, przy czym zwykle wybiera się te drewniane, kojarzone z naturalnością. Wykorzystanie podstawki umożliwi gromadzenie się popiołu w jednym miejscu, dzięki czemu jednocześnie zadbany o czystość. W momencie złamania się patyczka wystarczy podpalić jego mniejsze części – będą tlić się równie dobrze, jak w swojej pełnej postaci.

W razie braku podstawki możesz zastąpić ją każdym innym naczyniem, w którym wygodnie umieścisz patyczek. Nie może być ono jednak łatwopalne. Wokół niego warto rozłożyć inne, płytkie naczynie, które będzie gromadziło popiół. Opcja z podstawką jest jednak wygodniejsza i estetyczna.

 

Jak palić kadzidło stożkowe i na węgielku?

Równie popularne kadzidła mają formę stożka lub węgielka. W przypadku kadzideł stożkowych podpala się ich czubek, jednak mimo tego dym wydobywa się od dołu, przez specjalnie wydrążony tunel. Najlepsze efekty wizualne uzyskamy więc kupując specjalny kominek typu backflow – dym będzie spływał po żłobieniach w kominku w dół tworząc piękne formy przypominające wodospad.

Kadzidło węgielek wymaga umieszczenia go w żaroodpornym naczyniu, zazwyczaj jest ono wykonane z ceramiki lub kamienia. Podpal węgielek za pomocą szczypiec, które uchronią skórę przed poparzeniem. Warto pamiętać, że rozżarzony węgielek spala się bardzo szybko – chcąc przedłużyć sesję wystarczy ograniczyć mu dostęp powietrza. Można tego dokonać za pomocą specjalnej przykrywki dołączanej do kadzielniczki. Bardzo ważną kwestią jest całkowite wygaszenie go przed wyrzuceniem do śmieci. Węgielek musi mieć wyeliminowany cały żar. Najlepiej gasić piaskiem, ewentualnie zalej go wodą.

 

Kadzidła naturalne – jak je rozpoznać?

Kadzidła naturalne wytwarza się z różnego rodzaju surowców roślinnych – cynamon, gałka muszkatołowa, suszone rośliny, zioła, żywice. Zgodnie z tradycją wykonuje się je ręcznie w buddyjskich klasztorach, a samo ich wykorzystanie ma niezwykle długą historię. Od pradawnych lat części roślin proszkowano, a następnie mieszano z cukrem trzcinowym i miodem, odstawiano na pewien czas i ponownie mieszano dodając żywicę. Masę odciskano w formie, pozostawiano na kilka dni i palono. Współcześnie proces produkcji nie jest tak czasochłonny i skomplikowany. Aby znaleźć wysokiej jakości kadzidła i cieszyć się naturalnym zapachem należy zwracać uwagę na renomę producenta i ich skład. Nie może zawierać sztucznych dodatków, syntetycznych barwników czy substancji chemicznych.

Palone kadzidło produkuje dym, który wdychamy. Jeśli będzie zawierać chemiczne dodatki, z pewnością wpłynie negatywnie na zdrowie. Odpowiedni wybór kadzideł ma więc ogromne znaczenie.

 

Wykorzystanie kadzidełek

Pierwotnym zastosowaniem kadzideł była ochrona ludzi i pomieszczeń przed złymi mocami. Wystarczyło zapalić je w wybranym pomieszczeniu, aby negatywna energia nie miała do niego wstępu. W zależności od dodanych ziół dopatrywano się różnych właściwości leczniczych i duchowych, np. ochrony przed śmiercią czy przyciągania miłości. Tradycja palenia kadzideł sięga setek lat również w religii – od zawsze mirra wykorzystywana była w kościołach, aby podkreślić uroczystą atmosferę nabożeństw. Przez długi okres w historii największą popularnością cieszyły się kadzidła żywiczne.

Współcześnie zazwyczaj decydujemy się na kadzidełka z dodatkiem olejków eterycznych, które mają rozpieszczać nas swoim zapachem. Zapachów jest tak dużo (palo santo, wersje kwiatowe i drzewne, zioła), że każdy może znaleźć coś dla siebie. Tutaj należy zaznaczyć, że w zależności od zapachu możemy wywoływać określony efekt terapeutyczny czy emocjonalny. Tak właśnie działa aromaterapia.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


You've just added this product to the cart:

Wybierz walutę
PLN Złoty polski
EUR Euro