Jak działają lampy solne?

Jak działają lampy solne?

Lampy solne wykonywane są z dużego kawałka soli – uznaje się je za niezwykłe, wyjątkowe przedmioty. Pozyskuje się je z kopalni soli. W naszym kraju dużą popularnością cieszą się lampy z kopalni soli w Wieliczce. Bryła solna zazwyczaj rzeźbiona jest ręcznie, dlatego każda jest unikalna – z kryształu soli wydobywanego w kopalniach soli kamiennej można uzyskać dowolny, fantazyjny kształt. 

Z powodzeniem może stać się prezentem dla bliskiej nam osoby ceniącej sobie indywidualność oraz nietuzinkowe rozwiązania. Solna bryła sprawia, że po podłączeniu do prądu pomieszczenie otula ciepły blask. Lampa wprowadza przyjazną atmosferę gwarantując komfort odpoczynku po całym dniu ciężkiej pracy czy obowiązków. Udowodniono, że naturalna sól wspiera czynność układu oddechowego. 

Lampa solna

 

Spis treści:

 1. Jak działa lampa solna?
 2. Właściwości lecznicze soli oraz zdolność jonizacyjne
 3. Klimatyczny blask światła
 4. Gdzie można ustawić lampę solną?

 

Może Cię zainteresować: Łapacz snów – co oznacza? Jak działa?

 

Jak działa lampa solna?

Właściwości lampy solnej zostały dobrze poznane. Korzystny wpływ lampy solnej obejmuje 3 czynniki:

  • właściwości soli kamiennej,
  • właściwości jonizacyjne,
  • klimatyczny blask światła.

Pozytywnie wpływają one na zdrowie wszystkich domowników. Lampa solna ma działanie silnie higroskopijne. Po dłuższym użytkowaniu wysusza parę wodną wraz z drobnoustrojami, a jej cząsteczki przyczepiają się do powierzchni soli. Cząsteczki wody odparowują, pozostawiając patogeny. Z tego względu zaleca się regularne przecieranie lampy wilgotną ściereczką, nawet kilkukrotnie w ciągu tygodnia. 

 

Właściwości lecznicze soli oraz zdolność jonizacyjne

Sól kamienna w pewnych ilościach jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, także omawiając jej działanie zewnętrzne. Jest naturalnie higroskopijna, czyli przyciąga do siebie cząsteczki wody. W pomieszczeniach mieszkalnych mogą one przenosić bakterie, roztocza i alergeny. Częściej kichamy, łapiemy infekcje, czujemy zmęczenie i mamy problemy ze snem. Bryły solne przyciągają cząsteczki wody zmniejszając ich ilość w powietrzu, a tym samym poprawiając kondycję naszych dróg oddechowych. Warto stawiać je w wilgotnych pomieszczeniach – szybko zauważymy wzrost jakości powietrza. 

Najważniejsze właściwości lampy solnej:

 • poprawia przemianę materii,
 • zapewnia zdrowie górnych dróg oddechowych,
 • poprawia procesy trawienne,
 • oczyszcza powietrze,
 • stymuluje układ krążenia.

 

Inne źródła podają, że lecznicze bryły wytwarzają ujemne jony, są więc naturalnym jonizatorem powietrza. To ważne, ponieważ telewizory, kuchenki mikrofalowe, monitory komputerów oraz ogrom innych urządzeń elektrycznych w naszych domach wydzielają jony dodatnie, które zaostrzają objawy alergii, potęgują stres oraz bezsenność. Większy poziom jonów ujemnych neutralizuje nadmiar tych dodatnich, a my odczuwamy ogólnie lepsze samopoczucie.

 

Klimatyczny blask światła

Właściwości lecznicze lamp wynikają również z delikatnie przyciemnionego, przyjaznego światła. Zapewnia ono wyjątkowy klimat i dba o atmosferę pomieszczeń, w których się znajduje. Wybór odpowiedniej zależy od wielkości pomieszczenia – w dużych salonach i sypialniach lepiej sprawdzi się większa lampa, chyba, że zależy nam na rozjaśnianiu jedynie niewielkiej części pokoju. Tak działa np. lampka nocna z soli kamiennej. 

Lampy solne wydzielają ciepły blask przypominający łunę ogniska czy zapalone świece. To duży kontrast dla negatywnego niebieskiego światła emitowanego przez urządzenia elektryczne. Ich kojące światło ułatwia zasypianie i może był wykorzystane w terapii kolorami. Ciepłych barw potrzebujemy szczególnie jesienią i zimą, gdy naturalne nasłonecznienie maleje. Lampy solne korzystnie wpływają na objawy jesiennej depresji, poprawiają samopoczucie, uspokajają i relaksują.

 

Gdzie można ustawić lampę solną?

Lampę solną można postawić w każdym pomieszczeniu w całym domu. W związku z tym, że zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii i wspiera górne drogi oddechowe warto trzymać ją w sypialni przy łóżku. Tym samym wpłynie również na lepszy, spokojniejszy sen. Kilkugodzinny, nocny odpoczynek przy niej sprawi, że rano wstaniemy pełni energii i motywacji do działania. Lampy wykonywane z soli mogą stanowić dodatek do domowego SPA – ustawione w łazience spotęgują odprężające działanie zabiegów pielęgnacyjnych. Po zakończeniu kąpieli w tak klimatycznym otoczeniu poczujemy się wyjątkowo.

Choć na ogół lampy solne umieszcza się w wilgotnych miejscach, aby oczyszczały powietrze, równie dobrze można je wstawić do suchego pomieszczenia, gdzie znajdują się grzejniki elektryczne. Przyciągają cząsteczki wody, więc w ich pobliżu powietrze będzie bardziej nawilżone. Biorąc pod uwagę fakt, że działanie lampy neutralizuje jony dodatnie i uzupełniają niedostatek jonów ujemnych, warto stawiać je w pomieszczeniach, w których znajduje się dużo urządzeń elektrycznych.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybierz walutę
PLN Złoty polski
EUR Euro